2018. január 18. és 19. között az Erdogan-rezsim hivatalosan is jóváhagyta Szíria észak-nyugati részének (aleppói kormányzóság) megszállására irányuló hadjáratát. A török kormány és hadsereg nyilatkozatai, valamint a kormányközeli média szerint a hadjárat célja az adott területek lakosságának felszabadítása az elnyomó politikai szerveztek uralma alól. Az álságos, hazug indoklás mögött a kormánypárt (AKP) önnön pozíciója belpolitikai bebetonozásának és politikai ellenfeleivel való erőszakos leszámolásának érdeke áll (elég, ha a törökországi kisebbségpárti HDP képviselőivel szemben indított koncepciós perekre vagy a Kurdisztáni Munkáspárttal — PKK — való béketárgyalások folytatásának aláaknázására gondolunk).
Az Erdogan-rezsim ugyanis az Észak-Szíriai Demokratikus Föderáció legfontosabb, közvetlen demokráciára és szövetkezeti, szociális gazdaságra építő politikai szervezeteit a saját országában működő PKK testvérszervezeteinek tekinti. Az észak-szíriai kurdok baloldali politikai képviseletét, küldöttgyűléseit, ezek katonai szövetségét, az SDF-et, amelynek egyszerre tagjai kurd, asszír keresztény és arab alakulatok, a Szíriában működő iszlamista (az Iszlám Állam, Tahrir al-Sham) terrorszervezetekkel azonosítja. A szándék nyilvánvaló: az ún. „olajág hadművelet” Törökország gátlástalan, gyilkos eszköze arra szolgál, hogy a térségben születő demokratikus politikai berendezkedést, a nemzetállam legnagyobb opponensét, azaz a demokratikus konföderációt megsemmisítse. A föderáció politikai szervezeteinek (PYD, SDF, Tev-Dem stb.) jövőjével kapcsolatosan nincs semmilyen biztosíték, viszont a jelenleg működő rendszer a kommunális gyűléseitől kezdve a municipalista városvezetési gyakorlatokig az egyedüli, amely a háborús állapotok és a környező autoritárius rezsimek közepette képes volt újító és haladó szellemben építkezni — ebben a megpróbáltató vállalkozásban részt vevő emberekre tekintettel a következőkről foglalunk állást:
- határozottan elítéljük a török hadsereg és szíriai szövetségesei által indított megszálló hadjáratot, ami lényegében a nagytőke és a központosított hatalom struktúráiba kódolt imperatívusza a folyamatos terjeszkedésnek — a nemzetállam inherens gyarmatosító és homogenizáló tendenciáinak legpusztítóbb formája.
- határozottan elítéljük a háborút, ami mindig offenzív, az uralkodó osztályok és a demokratikusan nem ellenőrizhető szervezetek érdekellentéteinek és/vagy érdekeinek kifejeződése. Következménye a megosztás, a rombolás és a győztesek tőkés megújulása — országuk újjáépítéséért a sokaság, a nép fizet majd a rombolóknak, akik a továbbiakban is azon lesznek, hogy a romok felett kínálkozó új helyzetben is saját képviseleti rendszerüket gyarapítsák, elzárkózva a társadalmi igazságosság, az inklúzió és a demokratikus döntéshozási modellek felkarolásáról, kibővítésétől.
- határozottan elítéljük a társadalmi együttműködés és a kölcsönös bizalom hosszú időre való ellehetetlenülésére támaszkodó kormányzati taktikákat: a társadalmi rétegződés folyamatait felgyorsító, az osztálykülönbségeket állandóan növelő politikai „pragmatizmusok” jegyében folytatott kiegyezéseket, jelenleg folyó és jövőbéli intézkedéseket.
- határozottan elítéljük az ún. nemzetközi közösség [USA, EU, Oroszország, Irán] hallgatását, amely mögött saját gyarmatosító céljaik — és Szíria maguk közti felosztásának — bűnrészessége áll.
E nyilatkozat alulírottai szolidaritásukat fejezik ki Afrin, Sehba és Manbij ostromolt területeinek lakosaival, áldozataival és ellenállóival, valamint a térség otthontalanná vált tömegeivel.
Fotó: Kömüves Dániel. A Pécsi Akciócsoport csütörtöki szórólapozása a Széchenyi téren
Aláírók:
127 filozófiai önképzőkör
Ⓐcasă Cluj
A szem szerkesztősége
Apertúra online periodika
Comunitatea Mahala
Critic Atac
Láthatatlan Kollégium
Mâna de Lucru
Mérce
Tett. Digitális/Radikális
tranzit.ro /Cluj /Kolozsvár
Dreptul la Oraș
Alex Cistelecan
Alexandru Liță
Alexandru Predoiu
András Csaba
Antal Attila
Bíró Noémi
Bordás Máté
Bozsoki Petra
Brassay István
Dankuly Csaba
Dankuly Levente
Demény Péter
Farkas Arnold Levente
Fehér Renátó
Fogler Tibor
Gegő Virág
George Zamfir
Grecu Cristian-Dan
Jakab Villő Hanga
Kántor Zsolt
Konok Péter
Kömüves Dániel
Kopacz Kund
Kovács István
Kulcsár Árpád
Marno János
Marin Diana
Máthé Péter Kristóf
Ónya Balázs
Orbán Gyöngyi
Orbán János
Parászka Máté
Petruț Dávid
Sánta Miriám
Simon Emőke
Szabó Csenge
Szabolcsi Gergely
Szatmári Áron
Székely Örs
Szigeti Attila
Szigeti Csaba
Szőcs Imre
Tamás Gáspár Miklós
Tordai-S. Attila
T. Szabó Levente
Ugron Nóra
Valer Simion Cosma
Vámos Eszter
Varga Gergő
Zsurzsán Anita
Kocsis Árpád
Szabó Dorottya
Zsupos Norbert